Vko 18 3.5 -9.5



Maanantai

9.30-10.30 Motomedin poljetus Aurinkosali

10.30- 11.30  Fysioterapeutin vetämä Tuolijumppa Aurinkosali

12.30-13.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä  Huvimaja

13.30-14.30 Rentoutusryhmä Aurinkosali

Tiistai

9.30-10.30 Motomedin poljetus Huvimaja

10.30- 11.30 Fysioterapeutin vetämä Tuolijumppa Salonki

Keskiviikko

9.30 – 10.30 Motomedin poljetus Salonki

10.30-11.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä  Aurinkosali

12.30-13.30 Ulkoilu / pitkä kävelylenkki

13.30- 14.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

Torstai

9.30- 10.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30-11.30 Fysioterapeutin vetämä tuolijumppa Huvimaja

12.30-13.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä Salonki

Perjantai

10.30-11.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

12.30 – 13.30 Ulkoilu / pitkä kävelylenkki

Lauantai: Musiikkia

Sunnuntai: Äitienpäivä kakkukahvit



Vko 10 8.3 – 14.3

Maanantai

9.30-10.30 Motomedin poljetus Aurinkosali

10.30- 11.30  Fysioterapeutin vetämä Tuolijumppa Aurinkosali

12.30-13.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä  Huvimaja

13.30-14.30 Rentoutusryhmä Aurinkosali

14.00-14.30 Kansainvälinen naisten päivä; Kauneuden hoitoa ja hemmottelua ( hoitajien vetämä)

Tiistai

9.30-10.30  Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30- 11.30 Fysioterapeutin vetämä Tuolijumppa Salonki

12.30- 13.30 Ulkoilu / kävelylenkki

13.30-14.00 Vartti vahvuuksille- Vahvuusvarasto Salonki ( hoitajan vetämä)

Keskiviikko

9.30-10.30 Motomedin poljetus Salonki

10.30-11.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä  Aurinkosali

12.30-13.30 Ulkoilu/ Kävelylenkki

14.00-14.30 Vartti vahvuuksille- Vahvuusvarasto Aurinkosali( hoitajan vetämä )

Torstai

9.30 – 10.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30-11.30 Fysioterapeutin vetämä tuolijumppa Huvimaja

12.30-13.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä Salonki

14.00-14.30 Vartti vahvuuksille- Vahvuusvarasto Huvimaja( hoitajan vetämä)

Perjantai

10.30-11.30 Motomedin poljetus Huvimajassa

12.30 – 13.30 Ulkoilu / Kävelylenkki

14.00-14.30 Vahvuusvarasto -löytöretkellä ( hoitajan vetämä )

Lauantai: Talvisodan päättyminen. Vahvike.fi Mannerheimen päiväkäsky

Sunnuntai: Kotimainen elokuvan katselu

Sosiokultturinen ohjelma viikko 8

Maanantai 22.2

klo 10.00- 11.30 Tuttuja ruokia maailmalta, katsotaan kuvia (Huvimaja)

klo 13.00- 14.30 Tuttuja ruokia maailmalta, katsotaan kuvia (Salonki)

Tiistai 23.2

klo 10.00- 11.30 Boccia (Aurinkosali)

klo 13.30- 14.00 Toivesäveliä Alfa Tv (kaikki ryhmäkodit)

Keskiviikko 24.2

klo 10.00- 11.30 Suomalaisia maisemakuvia, keskustellaan niistä (Huvimaja)

klo 13.00- 14.30 Suomalaisia maisemakuvia, keskustellaan niistä (Salonki)

Torstai 25.2

klo 10.00- 11.30 katsellaan Suomen kansallissymboleja ja keskustellaan niistä (Aurinkosali)

klo 13.00- 14.30 Tunnistetaan kasveja, ja keskustellaan niiden kasvusta ja kasvupaikoista. Istutetaan kesäkukkia multaan (Huvimaja)

Perjantai 26.2

10.00- 11.30 Tunnistetaan kasveja, ja keskustellaan niiden kasvusta ja kasvupaikoista. Istutetaan kesäkukkia multaan. (Salonki)

13.30- 14.30 Tunnistetaan kasveja, ja keskustellaan niiden kasvusta ja kasvupaikoista. Istutetaan kesäkukkia multaan (Aurinkosali)

Sosiokulttuurinen ohjelma Vko 6

Sosiokulttuurinen ohjelma Vko 6

Maanantai

klo 10.00- 11.30 Luetaan suomalaisia sananlaskuja ja keskustellaan niiden sisällöstä. (Huvimaja)

klo 13.00- 14.30 Luetaan suomalaisia sananlaskuja ja keskustellaan niiden sisällöstä.  (Salonki)

Tiistai

klo 10.00- 11.30 Katsellaan suomalaisia maisemakuvia, mitä niistä mahtaa nousta mieleen, keskustellaan omasta lapsuuden maisemasta. ( Aurinkosali)

klo 13.30- 14.00 Toivesäveliä (kaikki ryhmäkodit)

Keskiviikko

klo 10.00- 11.30 Katsellaan suomalaisia maisemakuvia, mitä niistä mahtaa nousta mieleen, keskustellaan omasta lapsuuden maisemasta. (Huvimaja)

klo 13.00- 14.30 Katsellaan suomalaisia maisemakuvia, mitä niistä mahtaa nousta mieleen, keskustellaan omasta lapsuuden maisemasta. (Salonki)

Torstai

klo 10.00- 11.30 Luetaan suomalaisia sananlaskuja ja keskustellaan niiden sisällöstä. (Aurinkosali)

klo 13.00- 14.30 Tunnistetaan kasveja, ja keskustellaan kasvun ihmeestä ja kasvupaikoista. (Huvimaja)

Perjantai

klo 10.00- 11.30 Tunnistetaan kasveja, ja keskustellaan kasvun ihmeestä ja kasvupaikoista. (Salonki)

13.00- 14.30 Tunnistetaan kasveja, ja keskustellaan kasvun ihmeestä ja kasvupaikoista.  (Aurinkosali)

Sosiokulttuurinen ohjelma vko 5

Sosiokulttuurinen ohjelma Vko 5

Maanantai

klo 10.00- 11.30 Katsellaan presidenttiemme kuvia, muistellaan heidän presidenttikausiaan, mitä silloin tapahtui.. (Huvimaja)

klo 13.00- 14.30 Katsellaan presidenttiemme kuvia, muistellaan heidän presidenttikausiaan, mitä silloin tapahtui…(Salonki)

Tiistai

klo 10.00- 11.30 Askarrellaan ystävänpäiväkortteja (Aurinkosali)

klo 13.30- 14.00 Toivesäveliä Alfa Tv (kaikki ryhmäkodit)

Keskiviikko

klo 10.00- 11.30 Askarrellaan ystävänpäiväkortteja (Huvimaja)

klo 13.00- 14.30 Askarrellaan ystävänpäiväkortteja (Salonki)

Torstai

klo 10.00- 11.30 Keskustellaan ja tunnistetaan eri automerkkejä, mikä on tehty missäkin maassa, mikä merkitys autolla on ollut Suomen kehityksessä. (Aurinkosali)

klo 13.00- 14.30 Keskustellaan ja tunnistetaan eri automerkkejä, mikä on tehty missäkin maassa, mikä merkitys autolla on ollut Suomen kehityksessä. (Huvimaja)

Perjantai

10.00- 11.30 Keskustellaan ja tunnistetaan eri automerkkejä, mikä on tehty missäkin maassa, mikä merkitys autolla on ollut Suomen kehityksessä. (Salonki)

13.30- 14.30 Runebergin päivä; mikä merkitys Runebergilla on ollut suomaiselle kirjallisuudelle, suomalaisuuden kehittymiselle, ja lopuksi juodaan Runebergin tårttukahvit.

Vko 41 5.10 – 11.10

Maanantai

9.30-10.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti ja motomedin poljetus Aurinkosali

10.30- 11.30  Fysioterapeutin vetämä Tuolijumppa Aurinkosali

12.30-13.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä  Huvimaja

14.00-14.30 Asukaspalaverit joka ryhmäkodissa ( hoitajien vetämä )

Tiistai

9.30-10.30  Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30- 11.30 Fysioterapeutin vetämä Tuolijumppa Salonki

13.00-14.00 Ulkoilu / Kävelylenkki

12.30-13.00 Värityskuvat postiivisilla lauseilla Salonki ( hoitajan vetämä)

Keskiviikko

9.30-10.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30-11.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä  Aurinkosali

12.30-13.30 Ulkoilu / Kävelylenkki

14.00-14.30 Memoera muistipeli Aurinkosali ( hoitajan vetämä )

Torstai

9.30 – 10.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30-11.30 Fysioterapeutin vetämä tuolijumppa Huvimaja

12.30-13.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä Salonki

14.00-14.30 Iäkkäiden ulkoilupäivä ( hoitajan vetämä)

Perjantai

9.30 – 10.30 Motomedin poljetus Huvimajassa

10.30-11.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

12.30-13.30 Ulkoilu / kävelylenkki

14.00-14.30 Yhteislaulut Aurinkosali ( hoitajan vetämä )

Lauantai: Akeksis Kiven päivä. Äänikirja ylen sivuilta ja keskustelua

Sunnuntai: Toivemusiikkia

Vko 40 28.9 – 4.10

Maanantai

9.30-10.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti ja motomedin poljetus Aurinkosali

10.30- 11.30  Fysioterapeutin vetämä Tuolijumppa Aurinkosali

12.30-13.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä  Huvimaja

13.30-14.30 Ulkoilu / Kävelylenkki

Tiistai

9.30-10.30  Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30- 11.30 Fysioterapeutin vetämä Tuolijumppa Salonki

13.00-14.00 Ulkoilu / Kävelylenkki

Keskiviikko

9.30-10.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30-11.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä  Aurinkosali

12.30-13.30 Ulkoilu / Kävelylenkki

Torstai

9.30 – 10.30 Liikettä niveliin yksilöllisesti

10.30-11.30 Fysioterapeutin vetämä tuolijumppa Huvimaja

12.30-13.30 Fysioterapeutin vetämä Lihasvoima- ja tasapainoryhmä Salonki

13.30-14.30 Bingon peluu Huvimaja

14.00-14.30 ( hoitajan vetämä)

Perjantai

9.30 – 10.30 Motomedin poljetus Huvimajassa

10.30-11.30 Ulkoilu / kävelylenkki

Lauantai: Toivemusiikkia

Sunnuntai: Lehden lukua ääneen/ keskustelu